Wiosna to czas budzenia się roślin z zimowego snu i intensywnych prac ogrodowych. Ziemia po zimie wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby przygotować ją pod wysiew trawy czy uprawę roślin. Jest zwykle mocno zbita, przez co nie mogą dotrzeć do niej tlen, woda ani składniki odżywcze. Konieczne będzie wobec tego sięgnięcie po sprzęt taki jak wertykulator, kultywator czy glebogryzarka. Przy niewielkim ogrodzie wystarczające może być po prostu przekopanie ziemi zwykłym szpadlem, ale mając do wyboru tak wiele urządzeń ogrodowych, warto ułatwić sobie zadanie i przyspieszyć wszystkie prace. Do zrobienia jest wiele rzeczy, a z czasem i energią bywa różnie.

Jak przygotować glebę, aby można było na niej uprawiać rośliny?

Nie wystarczy sprzątnąć w ogrodzie po zimie, trzeba jeszcze zadbać o spulchnienie i napowietrzenie gleby, nawiezienie świeżej i wzbogacenie jej o składniki mineralne. Na szczęście obecnie można wspomóc się różnorodnym sprzętem zmechanizowanym, co przekłada się na oszczędność czasu i energii. Ziemia musi zostać oczywiście oczyszczona z zalegających na niej zanieczyszczeń, których po zimie nie brakuje. Pozbyć należy się uschniętych roślin, różnych patyków, chwastów. W przypadku tych ostatnich nie trzeba wyrwać ich ręcznie, ale użyć wyrywacza do chwastów. Niezwykłą pomocą będą glebogryzarki, kultywator, brona obrotowa czy nawet widły. Jeśli ziemia zostanie zaorana wczesną wiosną, to warto ją tak pozostawić na pewien czas, aby ładnie się spulchniła i napowietrzyła. Zawsze powinno się sprawdzić odczyn gleby i w razie takiej potrzeby wyrównać pH, mając na uwadze preferencje roślin, które mają niej rosnąć. Przed sadzeniem trzeba też zasilić ziemię nawozami, najlepiej organicznymi, czyli kompostem, obornikiem, nawozem ptasim czy końskim. W sprzedaży nie brakuje nawozów mineralnych, które stosuje się zwykle raz w roku, właśnie na wiosnę.

Glebogryzarka a kultywator

Zadaniem glebogryzarki jest spulchnienie i wyrównanie ziemi, napowietrzenie jej i odchwaszczenie. Za pomocą tego wszechstronnego urządzenia można nawet rozprowadzić równomiernie nawóz w postaci torfu czy kompostu. Jest to niezwykła pomoc podczas przekopywania ziemi. Glebogryzarka spalinowa będzie większa i droższa od modelu ręcznego, ale wygodniejsza. Im większy teren, tym urządzenie powinno być szersze i o większej mocy. W kultywator z kolei warto wyposażyć się przy zbitej glebie i wielkopowierzchniowej działce. Urządzenie to oferuje więcej możliwości od glebogryzarki – jest mocniejsze, pozostawia szczeliny powietrzne i grudki ziemi. W przypadku kultywatora ostrza nie obracają się, ale wbijają w glebę i ją wzruszają.

Author

Write A Comment