Już w starożytności wiedziano, że za pomocą odpowiednich zapachów można wpływać na sferę psychiczną człowieka. Odkryto, że w roślinach znajdują różne olejki eteryczne, które oddziałują nie tylko na samopoczucie, ale też na zdrowie. Stosowano je zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, na wielorakie dolegliwości zdrowotne i schorzenia. Minęło tak wiele lat, a olejki eteryczne nadal są w obiegu i używa się ich nawet w medycynie. Są one mieszaniną drogocennych związków aktywnych biologicznie, które mogą mieć zbawienny wpływ na działanie organizmu. Co więcej, można je kupić i używać na wiele sposobów.

Aromaterapia w domu, czyli przyjemność dla ciała i umysłu

O olejkach eterycznych mówi się wręcz, że są darem natury, a każdy z nich może mieć prozdrowotne działanie. Otrzymuje się je poprzez destylację różnych roślin – mogą być stosowane nie tylko zewnętrznie do aromaterapii, ale też wewnętrznie pod warunkiem, że mają jakość farmaceutyczną. Obecnie można liczyć na serki wachlarz wyboru olejków eterycznych, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, to czego akurat potrzebuje. Warto mieć co najmniej kilka w domu, aby móc w dowolnym momencie poprawić sobie nastrój czy zdrowie, nawet uporać się z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Piękny zapach ma lawenda, która relaksuje, ułatwia zasypianie. Przy uczuciu niepokoju i lęku sprawdzi się rewelacyjnie. Zneutralizuje nieprzyjemne zapachy, oczyści zatoki i układ oddechowy. Nieoceniony jest też miętowy olejek eteryczny, który ma działanie odświeżające i chłodzące. Pomaga przy alergii, bólu głowy, astmie, poprawia pamięć i koncentrację.

Na szczególną uwagę zasługuje cytrynowy olejek eteryczny, który odświeża, poprawia samopoczucie, niweluje mdłości i objawy choroby lokomocyjnej. Olejek z drzewa herbacianego również powinien zagościć w domowym zaciszu, działa antybakteryjnie, antyseptycznie, antygrzybiczo. Przy infekcjach nieoceniony jest olejek eukaliptusowy, posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe. Olejek rozmarynowy wprawia w dobry nastrój, poprawia funkcje kognitywne, redukuje stres. Jeśli ktoś nie jest zadowolony w pełni ze swojego życia erotycznego, może sięgnąć po olejki eteryczne na oziębłość seksualną czy zaburzenia seksualne. Idealnie sprawdzi się olejek, geraniowy, ylangowy, sandałowy i rozmarynowy. Przy ospałości, niskim ciśnieniu wspaniały będzie olejek miętowy, pichtowy, eukaliptusowy i z drzewa różanego. Aromaterapia może też służyć odstraszeniu owadów – pomoże w tym olejek lawendowy, goździkowy, z drzewa herbacianego, eukaliptusowy.

Author

Write A Comment